Mityczne Kocie Boginie

    Niezwykłe kocie boginie, które pojawiają się w mitologiach z całego świata, są łączone przeważnie z magią i księżycem. Niektóre potrafią zmienić się w kota, a czasami kot jest tylko  ich towarzyszem. Tajemniczy, żyjący na granicy światów kot od zawsze oddziaływał na ludzką wyobraźnie, świadczyć może o tym chociażby liczba opowieści z nim związanych. Kot ma za sobą bardzo ciekawą historię na przestrzeni wieków. Od boskości - w starożytnym Egipcie, po tępienie i przypisanie związkom z czarną magia i czarownicami...

    Zebrałam dla Was na razie opisy 4 takich bogiń z mitologii z rożnych stron świata. Mam nadzieję że poznanie ich historii będzie dla Was taką samą przygodą i zanurzeniem się w mityczny, pełen cudów świat, jak dla mnie.


BASTET - Mitologia Starożytnego Egiptu

https://www.louvre.fr/en/oeuvre-notices/bastet

Zaczniemy od najbardziej znanej na świecie kociej bogini Bastet.

Była to bogini miłości, radości, muzyki, tańca, domowego ogniska, płodności, a także opiekunka kotów. Przedstawiano ją jako kobietę z głową kota lub jako kota. Jak podaje mitologia była córką Ra i Izydy i matką Maahesa, choć niektóre źródła podają ze jej synem był także Chonsu (Księżyc). Jej atrybutami było sistrum (instrument muzyczny) i krzyż Ankh - symbol życia, które trzymała w dłoniach. Jej kult pojawia się już w czasach II dynastii (ok. 2853 - 2707 BC)

Miasto jej poświęcone -  Bubastis, przez wieki było stolicą 18 nomu Dolnego Egiptu, który znajduje się we wschodniej części delty Nilu, stąd jednym z przydomków Bastet był "Bogini Wschodu". W czasach XXIII dynastii Bubastis było siedzibą królów z dynastii libijskiej, zwanej stąd bubastydami. Jej kult obejmował także miasta takie jak Memfis, Heliopolis, Teby, Leontopolis, Herakleopolis. 

W Bubastis znajdowała się słynna świątynia poświęcona Bastet, w której przedmiotem kultu był jej posąg, który zamieszkiwała jedna z jej dusz (ba). Kolejnym ważnym i świętym miejscem w tym mieście była wielka nekropola świętych kotów, gdzie Egipcjanie przynosili zmumifikowane szczątki tych zwierząt i uroczyście grzebali. Co ciekawe podczas prac wykopaliskowych pod koniec XIX wieku prowadzonych przez Henriego Edouarda Naville'a okazało się, że obiekt ten znajdował się na wyspie otoczonej wodami Nilu. Musiało to być niesamowicie piękne miejsce. W Egipcie istniały jeszcze 2 takie nekropolie, w Speos Artemidios (Dolny Egipt) i w Memfis (Środkowy Egipt).

Bardzo popularne były coroczne festiwale ku czci bogini Bastet odbywające się w Bubastis w kwietniu i maju. Ściągali na nie ludzie z całego Egiptu, a ich opisy znajdziecie w dziele Herodota.

Koty były uważane za zwierzęta święte i były obdarzone w Egipcie wielką czcią, za ich zabicie groziła surowa kara. Po śmierci kota jego opiekunowie golili sobie brwi, a następnie balsamowali zwłoki zwierzęcia. 

Przeciwieństwem Bastet był bogini z głową lwicy Sechmet, bardzo mściwa i waleczna.



SECHMET - Mitologia Starożytnego Egiptu 

                                           Berlin| Bogini Sechmet w Muzeum Egipskim


Sechmet, bogini wojny, zemsty i choroby, a także opiekunka Dolnego Egiptu. Była przedstawiana jako kobieta z głową lwicy zwieńczoną dyskiem solarnymi i ureuszem, co oznaczało że podobnie jak Hathor była okiem Re. W ręce trzymała krzyż Ankh - symbol życia.

Była też boginią zdolną zniweczyć ludzkość i odpowiedzialną za epidemie gnębiące Egipt.

Została włączona do Triady Memfickiej jako żona Ptaha i matka Nefertuma. Czczono ją wraz z Hathor i Mut w Karnaku.

Była to bardzo mściwa i trudna w przebłaganiu bogini, kiedy wpadała w szał w Egipcie działy się straszne rzeczy. Bardzo ciekawy jest mit w którym Re, wysyła Sechmet aby ukarała ludzi za spiskowanie przeciw niemu. Wtedy bogini przybrała postać krwiożerczej lwicy i zaczęła masowo mordować i pożerać ludzi, także tych niewinnych. Re widząc jej okrucieństwo kazał jej przestać, jednak bogini, która zasmakowała w ludzkiej krwi nie w głowie było się podporządkować. Nie przestawała zabijać nawet na rozkaz króla bogów. Jednak Re użył podstępu alby okiełznać lwicę. Nocą rozlał na pustyni ogromną ilość wina - rano widząc kojarzące się z krwią jezioro, zaczęła spijać słodki napój, aż zasnęła spita. Moment ten wykorzystali bogowie aby odczarować lwicę spowrotem w boginię.  

Kapłani Sechmet byli zarazem uzdrowicielami, którzy za pomocą magii zwalczali choroby. Stworzona nawet specjalny rytuał "Łagodzenia Sechmet".



FREYA - Mitologia Nordycka 



Freya to bogini wegetacji, miłości, płodności, magii i wojny. Należała do Wanów asgardzkich. Patronowała wojnie, gdzie połowa poległych wojowników na polach Folkvangr należała do niej, a druga połowa do Odyna w Walhalli. Jej mężem był Od (letnie słońce), a córkami Hnoss i Gersimi.

To do niej należało miano najpiękniejszej z bogiń. Jej głównymi atrybutami były 2 niezwykłe naszyjniki Brisingamen i Hildiswin oraz szata z sokolich piór. Często towarzyszyły jej białe koty, które powoziły też jej rydwanem. Ulubionym wierzchowcem bogini był z kolei dzik. Freya posiadała moc zmieniania ludzi w dziki, a sama potrafiła zmienić się w sokoła.

Co ciekawe od jej imienia w języku niemieckim i angielskim pochodzi nazwa piątego dnia tygodnia.


SZASZTHI - Mitologia Indyjska

 
Szaszthi to bogini matka, jedna z form Dewi - żony boga Śiwy. Patronuje szóstemu dniowi po narodzinach dziecka oraz jest obrończynią dzieci. Jej święto obchodzi się 6 i 7 dnia miesiąca dźjesztha (maj/czerwiec). Modlą się też do niej kobiety pragnącej zajść w ciążę.

Jej symbolicznym przedstawieniem są śaligrama - to okrągłe czarne kamienie, amonity znajdowane w rzece Kali Gandeki w Nepalu oraz purna ghata - dzban z orzechem kokosu i liśćmi mango. Jej kolorem jest barwa żółta, a wierzchowcem kot.

Przedstawia się ją przeważnie jako kobietę z wieloma dziećmi, siedząca lub stojąca na kocie. Choć zdarza się ze przedstawia się ją z głowa kota lub ptaka a nawet kobietę sześciogłową. 

Poświęcone jej drzewo to banjan - figowiec bengalski, pod którym umieszcza się okrągłe kamienie.




Na razie tyle dla Was przygotowałam, mam jeszcze wypisanych kilka bogiń związanych z kotami, ale czekają mnie żmudne poszukiwania mitów z tym związanych.

A może Wy moi coś jeszcze podpowiecie??


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

WARGIN - król kotów

Kraken /mitologia germańska/